cenefa-conoce-fcom.jpg

Institutional

Teaching Committee

Teaching Staff (3) Students (3) 
NAVARRETE CARDERO, J. LUIS NAVARRETE PAZ, LUIS
NUÑEZ DOMINGUEZ, TRINIDAD  LAGUNA FERNANDEZ, JUDIT
MANCINAS CHAVEZ, ROSALBA  GIRALDEZ GRACIA, VIRGINIA

Quality Assurance Committee and Monitoring of the Study Plans

Dean (President) + Vice-Dean Quality + Vice-Dean Academic Planning + Department Directors based in the center + Masters Coordinators + 1 representative of the departments. External + observer possibility

Department representatives Students (3) Administration and Services Staff (1) Coordinadores Máster Department Directors centers
1. CARO GONZALEZ, FRANCISCO JAVIER 1. MONTANO GUTIERREZ, AISHA 1. MORENO BUJEZ, ISABEL

1. COBO DURAN, SERGIO / MARIN MONTIN, JOAQUIN

1. SOBRADOS LEÓN, MARITZA
  2. MATEOS AYERBE, ALEJANDRO   2. MENDEZ MUROS, SANDRA / PEREZ CURIE, CONCHA 2. SIERRA CABALLERO, FRANCISCO
  3. HUICI PIÑEIRO, PABLO MIGUEL  

3. PEINADO ELLIOT, CARLOS / OROZCO   VERA, Mª   JESUS

3. JIMENEZ VAREA, JESÚS
      4. GONZALEZ GALIANA, RAFAEL  

Committee of Business Internship and Institutions (10)

Teaching Staff (5) Investigation Staff (1) Students (3) Administration and Services Staff (1)
1. NAVARRETE CARDERO, J. LUIS 1. COBEÑA  RUIZ-LOPERA, Mª DEL MAR 1. BAREA VIEJO, ALVARO 1. LEON CASADO, LOLA
2. MANCINAS CHAVEZ, ROSALBA   2. JIMENEZ VAQUERO, VALME  
3. HERNANDEZ DE SANTAOLALLA AGUILAR, VICTOR   3. JIMENEZ MARTIN, ROCIO  
4. JIMENEZ MARIN, GLORIA      

Committee of Recognition of credits (10+3)

Dean + Secretary + Head of Administration

Teaching Staff (4) Investigation Staff (1) Students (3) Administration and Services Staff (1)
1. DECANO (DELEGAR)   1. JIMENEZ MARTIN, ROCIO 1.     MORENO BUJEZ, ISABEL
2. SECRETARIO FCOM   2. GUERRERO PAPPALARDO, ESPERANZA  
3. JIMENEZ MARIN, GLORIA   3. PRADO CORONEL, JAVIER  
4. JIMENEZ VAREA, JESUS (PRESIDENTE)      
       

Electoral Board of the Center

Teaching Staff (5) Investigation Staff (1) Students (3) Administration and Services Staff (1)
1. TORRES SIMON, FRANCISCO JAVIER 1. BARRIENTOS BUENO, MONICA (Secretaria) 1. ANGUITA MADERO, DANIEL 1. LEON CASADO, LOLA

2. JIMENEZ MARIN, GLORIA (Presidenta)

  2. HERRERA LEBRON, NOELIA  
3. JIMENEZ VAREA, JESUS   3. GIRALDEZ GRACIA, VIRGINIA  
4. ALCAIDE LARA, ESPERANZA      
5. SIERRA CABALLERO, FRANCISCO      

 

Permanent Committee (10)

Teaching Staff (5) Investigation Staff (1) Students (3) Administration and Services Staff (1)
GORDILLO ALVAREZ, INMACULADA (Presidenta) BARRIENTOS BUENO, MONICA CORTES YANES, CRISTINA MELENDEZ HIDALGO, JOSE Mª
SIERRA CABALLERO, FRANCISCO   MONTANO GUTIERREZ, AISHA  
JIMENEZ MARIN, GLORIA (Secretaria)   GALVEZ BENITEZ, ALICIA  
JIMENEZ VAREA, JESUS      
       

Economic Committee (10)

Teaching Staff (5) Investigation Staff (1) Students (3) Administration and Services Staff (1)
1. SIERRA CABALLERO, FRANCISCO 1. BARRIENTOS BUENO, MONICA 1. LAGUNA FERNANDEZ, JUDIT 1. MELENDEZ HIDALGO, JOSE Mª
2. CARO GONZALEZ, FRANCISCO JAVIER   2. GALVEZ BENITEZ, ALICIA  
3. GARRIDO LORA, MANUEL   3. BETANCOR SOSA, EVA  
4. RAMIREZ ALVARADO, MARIA DEL MAR      
5. MANCINAS CHAVEZ, ROSALBA      

 

IT Committee

Teaching Staff Investigation Staff Students Administration and Services Staff
1. NAVARRETE CARDERO, J. LUIS   1. JIMENEZ MARTIN, ROCIO 1. FERNÁNDEZ RUIZ, JUAN ANTONIO
    2. GALVEZ BENITEZ, ALICIA  
    3. LUQUE PEREZ, GUILLERMO  
       
       

Media Committee (10)

Teaching Staff Investigation Staff Students Administration and Services Staff
1. NAVARRETE CARDERO, J. LUIS 1. BARRIENTOS BUENO, MONICA 1. MATEOS AYERBE, ALEJANDRO 1. FERNANDEZ  DE PABLO-BLANCO, JOSE LUIS
2. TORRES SIMON, FRANCISCO JAVIER   2. NAVARRETE PAZ, LUIS  
3. JIMENEZ VAREA, JESUS   3. BAREA VIEJO, ALVARO  
       
       

Academic Ordination Committee

Teaching Staff (4) Investigation Staff (1) Students (3) Administration and Services Staff (1)
1. GORDILLO ALVAREZ, INMACULADA 1. BARRIENTOS BUENO, MONICA 1. BECERRIL GOMEZ, JAVIER 1. MORENO BUJEZ, ISABEL
2. NAVARRETE CARDERO, J. LUIS   2. GONZALEZ  ALONSO, JESUS  
3. TORRES SIMON, FRANCISCO JAVIER   3. OSORIO VILLAMIZAR, CARLOS ANDRES  
       
       

Investigation Committee

Teaching Staff (4) Investigation Staff (1) Students (3) Administration and Services Staff (1)
1. MARTINEZ GARCIA, Mª ANGELES   1. GUERRERO  PAPPALARDO, ESPERANZA 1.     VILLANUEVA CASTILLA, ANGELES
2. SANCHEZ GONZALES, HADA   2. JIMENEZ VAQUERO, VALME  
3. NAVARRETE CARDERO, J. LUIS   3. CORTES YANES, CRISTINA  
4. RAMIREZ ALVARADO, MARIA DEL MAR      
5. HERNANDEZ DE SANTAOLALLA AGUILAR, VICTOR      

Members of the FCom dean's team

OFFICE FUNCTION TEACHER TELEPHONE MAIL
1 Dean JOSÉ LUIS NAVARRETE CARDERO 954559565 fcomdecano@us.es
2 Vice-Dean for Academic Planning and Teaching Innovation INMACULADA GORDILLO ÁLVAREZ 954559568 vordenacionfcom@us.es
3 Vicedecana de Movilidad y Relaciones Internacionales MARÍA ÁNGELES LÓPEZ HERNÁNDEZ 954559718 movifcom@us.es
3 Vice-Dean for Mobility and International Relations JUAN JOSÉ VARGAS IGLESIAS 954556213 vestudiantesfcom@us.es
5 Vice-Dean's Office for Communication and Institutional Relations ROSALBA MANCINAS CHÁVEZ 954557476 vcomunicacionfcom@us.es
5 Secretary FRANCISCO JAVER CARO GONZÁLEZ 954559569 secretariofcom@us.es
6 Vice-Dean for Infrastructure and Digital Transformation RODRIGO ELÍAS ZAMBRANO 954559567 vinfraestructurafcom@us.es
6 Vice-Dean for Quality, Research and Entrepreneurship VÍCTOR HERNÁNDEZ DE SANTAOLALLA AGUILAR 954559556 vcalidadfcom@us.es

The Board of Faculty is the organ of collegiate government of this. It is constituted by a maximum of one hundred members in representation of every departments of the community. Besides, when they are not elect members of the Board, will form part of it the Dean or Director, that will chair it, the Secretary of the Centre, that will act like Secretary, and the Delegate of Students of the Centre.

The number of members of each Board will be the one who determine in its Regulation of operation.

Members

REPRESENTATIVES OF THE DEPARTMENTS

SECTION A REPRESENTATIVES:

Da. Concepción Langa Nuño (Dpto. de Historia Contemporánea)

D. Ramón Reig García (Dpto. de Periodismo II)

D. Alfredo José Mainar Causapé (Dpto. de Economía Aplicada III)

D. Manuel de la Mata Benítez (Dpto. de Psicología Experimental)

Da. Elena Méndez García de Paredes (Dpto. de Lengua Española, Lingüística y Teoría de la Literatura)

Da. Trinidad Núñez Domínguez (Dpto. de Psicología Social)

D. Francisco Sierra Caballero (Dpto. de Periodismo I)

D. Joaquín Pablo Urías Martínez (Dpto. de Derecho Constitucional)

SECTION B REPRESENTATIVES:

Da. Mónica Barrientos Bueno (Dpto. de Comunicación Audiovisual y Publicidad)

D. Jerónimo Castilla Guerra (Dpto. de Derecho Administrativo)

Da. María del Mar Cobeña Ruiz-Lopera (Dpto. de Administración de Empresas y Comercialización e Investigación de Mercados)

D. Waldimeiry Correa da Silva (Dpto. de Derecho Internacional Público y Relaciones Internacionales)

D. Ildefonso Marqués Perales (Dpto. de Sociología)

Da. María del Rosario Martínez Navarro (Dpto. de Literatura Española e Hispanoamericana)

D. Antonio Molina Flores (Dpto. de Estética e Historia de la Filosofía)

SECTION A REPRESENTATIVES:

Da. Esperanza del Rocío Alcaide Lara

D. Francisco Javier Caro González

D. Fernando Contreras Medina

Da. Carmen Espejo Cala

Da. María del Mar García Gordillo

D. Manuel Garrido Lora

Da. Inmaculada Gordillo Álvarez

Da. Virginia Guarinos Galán

D. Víctor Hernández de Santaolalla Aguilar

D. Norman Adrián Huici Módenes

Da. Gloria Jiménez Marín

D. Jesús Jiménez Varea

Da. María de los Ángeles López Hernández

Da. Rosalba Guadalupe Mancinas Chávez

Da. María de los Ángeles Martínez García

D. Roberto Martínez Pecino

D. Luis Navarrete Cardero

D. Carlos Peinado Elliot

D. Antonio Pineda Cachero

Da. María del Mar Ramírez Alvarado

Da. Marina Ramos Serrano

D. Juan Rey Fuentes

D. Juan Carlos Rodríguez Centeno

D. José Luis Rojas Torrijos

Da. Hada Sánchez Gonzáles

D. Enrique José Sánchez Oliveira

D. Francisco Javier Torres Simón

SECTION C REPRESENTATIVES  - STUDENTS:

Luis Navarrete Paz

Pablo Miguel Huici Piñero

Rocío Jiménez Martín

Esperanza Guerrero Pappalardo

Alejandro Mateos Ayerbe

Aisha Montano Gutiérrez

Marina Selva Mas

Virginia Giráldez García

Jesús González Alonso

Daniel Anguita Madera

Noelia Herrera Lebrón

Javier Prado Coronel

Paula Pérez Sánchez

Judit Laguna Fernández

Álvaro Barea Viejo

Eva Betancor Sosa

Cristina Cortés Llanes

Guillermo Luque Pérez

Carlos Andrés Osorio Villamizar

Javier Becerril Gómez

Valme Jiménez Vaquero

SECTION D REPRESENTATIVES - ADMINISTRATION AND SERVICES STAFF:

Dª. Victoria Álvarez Labrador

D. José Luis Fernández de Pablo-Blanco

D. Juan Antonio Fernández Ruiz

Dª. María Dolores León Casado

D. José María Meléndez Hidalgo

Dª. Isabel Mª. Moreno Bújez

Dª. María de los Ángeles Villanueva Castilla

nformation

Academic Calendar

Faculty Opening hours

Opening hours in Academic year period from 7:30 to 21:30

 

Decan Email

decanatofcom@us.es

 

Library and Videolibrary Opening hours

Monday to Friday 8:00 a 21:00

Find us

  • Avda. Américo Vespucio S/N. La Cartuja, Sevilla. C.P 41092
  • Concierge Service phone: 9545 59819.

Super-Experience GUIDE 2019