cenefa-conoce-fcom.jpg

Institutional

Teaching Committee

  • Teaching Staff:
    • Elena Méndez G. De Paredes
    • Trinidad Nuñez Domínguez
    • Juan Carlos Rodríguez  Centeno
    • Pilar Bellido (Suplente)
  • Students:
    • Lidia Marín Martínez
    • Lucía Aragón Luque
    • Sara Rebollo Bueno

Quality Assurance Committee and Monitoring of the Study Plans

  • Teaching Staff:
    • María del Mar Ramírez
    • Antonio Pineda
    • Inmaculada Gordillo
    • Antonio López Hidalgo
    • Ángel Acosta
    • Juan Carlos Rodríguez Centeno
    • María Jesus Orozco
    • Carlos Peinado
    • Cristina Carreras
    • Francisco Perales
    • Rafael González Galiana
    • Juan Luis Manfredi
    • Antonio Molina
  • Investigation Staff:
    • Francisco Javier Torres
  • Students:
    • Lucía Aragón Luque
    • Barbara Guerrero González
    • Inmaculada Mármol Martín
  • Administration and Services Staff:
    • Mª Dolores Sánchez

Committee of Business Internship and Institutions

  • Teaching Staff:
    • María del Mar Ramírez
    • Aurora Labio 
    • Pilar Bellido
    • Marina Ramos
    • Trinidad Nuñez
  • Investigation Staff:
    • Gloria Jiménez
  • Students:
    • Lidia García Pérez
    • Jesus Manuel Cotelo Bayón
    • Miguel Vargas Céspedes
  • Administration and Services Staff:
    • Mª Dolores Sánchez

Committee of Recognition of Credits

  • Teaching Staff:
    • Manolo Garrido
    • Jesús Jiménez Varea
    • Ángel Acosta
    • Juan Rey
  • Investigation Staff:
    • Gloria Jiménez
  • Students:
    • Daniel Márquez Rey
    • Cristina Ramírez Cuder
    • Octavio Sánchez Hierro
  • Administration and Services Staff:
    • Dolores Oliveros
    • Maribel González

Electoral Board of the Center

  • Teaching Staff:
    • Trinidad Núñez
    • Elena Méndez
    • Esperanza Alcaide
    • Juan Luis Manfredi
    • Ángel Acosta
  • Investigation Staff:
    • Elena Leal
  • Students:
    • Montserrat  Tabuenca Fernández
    • Daniel Márquez Rey
    • José Antonio Serván Gil
  • Administration and Services Staff:
    • Isabel Moreno
    • Maribel González

 

Delegated Committees

  •   Teaching Staff:
    • Esperanza Alcaida Lara
    • María Jesús Orozco
    • Antonio Pineda
    • Francisco Caro
    • Inmaculada Gordillo
    • Pilar Bellido (Suplente) 
  • Investigation Staff:
    • Elena Leal
    • Jorge David Fernández (Suplente)
  • Students:
    • Mª Dolores Soto Ontiveros
    • Cipriano Cáceres Mestre
    • Octavio Sánchez Hierro
  • Administration and Services Staff:
    • Jose María Meléndez Hidalgo

Economic Committee

  • Teaching Staff:
    • María del Mar Rámirez
    • Manolo Garrido
    • Pilar Bellido
    • Francisco Caro
    • Eloy Arias
  • Investigation Staff:
    • Jorge David Fernández
  • Students:
    • Santiago Ramírez Antonete
    • Juan Carlos Jiménez López
    • Cipriano Cáceres Mestre
  • Administration and Services Staff:
    • Jose María Melendez

IT Committee

  • Teaching Staff:
    • Jesús Jímenez Varea
    • Fernando Contreras
    • Marina Ramos
    • Antonio López
  • Investigation Staff:
    • Francisco Javier Torres
  • Students:
    • Lorena Díaz Lucenilla
    • Manuel Casal  Álvarez
    • Juan Carlos Jiménez López
  • Administration and Services Staff:
    • Juan Antonio Fernández
    • María Dolores Sánchez (Suplente)

Media Committee

  • Teaching Staff:
    • Francisco Perales Bazo
    • Jesús Jiménez Varea
    • Teresa Rojo
  • Investigation Staff:
    • Francisco Javier Torres
  • Students:
    • Lorena Díaz Lucenilla
    • Julia Cortegana de la Fuente
    • Cristina Ramírez Cuder
  • Administration and Services Staff:
    • Jose Luis Fernandez  De Pablo

Academic Ordination Committee

  • Teaching Staff:
    • Trinidad Nuñez
    • Inmaculada Gordillo
    • Pilar Bellido
    • Fernando Contrera
    • José Alvarez
  • Investigation Staff:
    • Elena Leal
  • Students:
    • José Antonio Serván Gil
    • Paula Méndez Gordillo
    • Mª Dolores Soto Ontiveros
  • Administration and Services Staff:
    • Dolores Olivero

Investigation Committee

  • Teaching Staff:
    • María del Mar Ramírez
    • Antonio Pineda
    • Cristobalina Gavira
    • Enrique Sanchez
    • Marina Ramos
  • Investigation Staff:
    • Francisco Javier Torres
  • Students:
    • Sara Mena Vega
    • Inmaculada Mármol Martín
    • Sara Rebollo Bueno
  • Administration and Services Staff:
    • Mª Dolores Sánchez

 

Members

  • Dean: María del Mar Ramírez Alvarado, delmar@us.es
  • Secretary: Ángel Acosta Romero, iseaar@us.es, 954 5 59567
  • Vice Dean of Academic Organization and Teaching: Inmaculada Gordillo Álvarez, ingoal@us.es 945559568
  • Vice Dean of Communication, Institutional Relations and Entrepreneurship: Hada Sánchez Gonzales, misago@us.es, 954 5 56213
  • Vice Dean of Internships in Companies and Students: Víctor Hernández-Santaolalla, vhsantaolalla@us.es, 954 55 74 76.
  • Vice Dean of Development of Projects and Infrastructures: Fernando Ramón Contreras Medina ,  fmedina@us.es, 954 5 59568
  • Vice Dean of Mobility and International Relations:Mónica Barrientos Bueno,movifcom@us.es, 954559718
  • Vice Dean of Quality, Postgraduate and Research: Lorena R. Romero Domínguez, lorenaromero@us.es, 954 559556

Tutorials

  • Doyenne: María del Mar Ramírez Alvarado
  • Secretary: Ángel Acosta Romero
  • Vice Doyenne of Academic Ordination and Teaching: Inmaculada Gordillo Álvarez
  • Vice Doyenne of Communications, Institutional Relations and Entrepreneurship: Hada M. Sánchez Gonzales
  • Vice Doyenne of Internship in Companies and University Extension: Víctor Hernández-Santaolalla
  • Vice Dean of Projects Development, Infrastructures and New Technologies: Fernando Ramón Contreras Medina
  • Vice Doyenne of Quality, Innovation and Investigation: Lorena R. Romero Domínguez
  • Vice Doyenne of Mobility and International Relations: Mónica Barrientos Bueno

The Board of Faculty is the organ of collegiate government of this. It is constituted by a maximum of one hundred members in representation of every departments of the community. Besides, when they are not elect members of the Board, will form part of it the Dean or Director, that will chair it, the Secretary of the Centre, that will act like Secretary, and the Delegate of Students of the Centre.

The number of members of each Board will be the one who determine in its Regulation of operation.

Members

REPRESENTATIVES OF THE DEPARTMENTS

SECTION A REPRESENTATIVES:

Da. Concepción Langa Nuño (Dpto. de Historia Contemporánea)

D. Antonio López Hidalgo (Dpto. de Periodismo II)

D. Alfredo José Mainar Causapé (Dpto. de Economía Aplicada III)

D. Manuel de la Mata Benítez (Dpto. de Psicología Experimental)

Da. Elena Méndez García de Paredes (Dpto. de Lengua Española, Lingüística y Teoría de la Literatura)

Da. Trinidad Núñez Domínguez (Dpto. de Psicología Social)

D. Francisco Sierra Caballero (Dpto. de Periodismo I)

D. Joaquín Pablo Urías Martínez (Dpto. de Derecho Constitucional)

SECTION B REPRESENTATIVES:

Da. Mónica Barrientos Bueno (Dpto. de Comunicación Audiovisual y Publicidad)

D. Jerónimo Castilla Guerra (Dpto. de Derecho Administrativo)

Da. María del Mar Cobeña Ruiz-Lopera (Dpto. de Administración de Empresas y Comercialización e Investigación de Mercados)

D. Waldimeiry Correa da Silva (Dpto. de Derecho Internacional Público y Relaciones Internacionales)

D. Ildefonso Marqués Perales (Dpto. de Sociología)

Da. María del Rosario Martínez Navarro (Dpto. de Literatura Española e Hispanoamericana)

D. Antonio Molina Flores (Dpto. de Estética e Historia de la Filosofía)

SECTION A REPRESENTATIVES:

Da. Esperanza del Rocío Alcaide Lara

D. Francisco Javier Caro González

D. Fernando Contreras Medina

Da. Carmen Espejo Cala

Da. María del Mar García Gordillo

D. Manuel Garrido Lora

Da. Inmaculada Gordillo Álvarez

Da. Virginia Guarinos Galán

D. Víctor Hernández de Santaolalla Aguilar

D. Norman Adrián Huici Módenes

Da. Gloria Jiménez Marín

D. Jesús Jiménez Varea

Da. María de los Ángeles López Hernández

Da. Rosalba Guadalupe Mancinas Chávez

Da. María de los Ángeles Martínez García

D. Roberto Martínez Pecino

Da. Pastora Moreno Espinosa

D. Luis Navarrete Cardero

D. Carlos Peinado Elliot

D. Antonio Pineda Cachero

Da. María del Mar Ramírez Alvarado

Da. Marina Ramos Serrano

D. Juan Rey Fuentes

D. Juan Carlos Rodríguez Centeno

D. José Luis Rojas Torrijos

Da. Hada Sánchez Gonzáles

D. Enrique José Sánchez Oliveira

D. Francisco Javier Torres Simón

SECTION C REPRESENTATIVES  - STUDENTS:

Luis Navarrete Paz

Pablo Miguel Huici Piñero

Rocío Jiménez Martín

Esperanza Guerrero Pappalardo

Alejandro Mateos Ayerbe

Aisha Montano Gutiérrez

Marina Selva Mas

Virginia Giráldez García

Jesús González Alonso

Daniel Anguita Madera

Noelia Herrera Lebrón

Javier Prado Coronel

Paula Pérez Sánchez

Judit Laguna Fernández

Álvaro Barea Viejo

Eva Betancor Sosa

Cristina Cortés Llanes

Guillermo Luque Pérez

Carlos Andrés Osorio Villamizar

Javier Becerril Gómez

Valme Jiménez Vaquero

SECTION D REPRESENTATIVES - ADMINISTRATION AND SERVICES STAFF:

Dª. Victoria Álvarez Labrador

D. José Luis Fernández de Pablo-Blanco

D. Juan Antonio Fernández Ruiz

Dª. María Dolores León Casado

D. José María Meléndez Hidalgo

Dª. Isabel Mª. Moreno Bújez

Dª. María de los Ángeles Villanueva Castilla

nformation

Academic Calendar

Faculty Opening hours

Opening hours in Academic year period from 7:30 to 21:30

 

Decan Email

decanatofcom@us.es

 

Library and Videolibrary Opening hours

Monday to Friday 8:00 a 21:00

Find us

  • Avda. Américo Vespucio S/N. La Cartuja, Sevilla. C.P 41092
  • Concierge Service phone: 9545 59819.

Super-Experience GUIDE 2019